Prijava

Oscari u  rukama ‘Zemlje nomada’, Anthonyja Hopkinsa i fantastične Frances McDormand  

Oscari u  rukama ‘Zemlje nomada’, Anthonyja Hopkinsa i fantastične Frances McDormand  

Najiščekivanija dodjela prestižne filmske nagrade Oscar, s odgodom od dva mjeseca održana je u noći s nedjelje 25. travnja na ponedjeljak 26. travnja u Dolby Theatreu i u prostoru najveće gradske željezničke postaje LA Union Station u Los Angelesu, dok je kanal ABC prenosio tri sata dugu ceremoniju.

Prema očekivanja, nagradu za najbolji film osvojila je ‘Zemlja nomada’

Na svečanoj dodjeli nagrada, koju je obilježila pandemija korona virusa, Oscara za najbolji film dobio  je “Nomadland”.

Film ceste o Amerikancima  koji nakon globalne financijske krize žive u kombijima, temeljen na knjizi Jessice Bruder iz 2017. godine, od ukupno šest nominacija, osvojio je tri nagrade – za najbolji film, režiju i glavnu žensku ulogu. Nominiran je bio i u kategorijama adaptiranog scenarija, fotografije i montaže.

Najboljom glumicom proglašena je Frances McDormand, zahvaljujući ulozi upravo u nagrađenom filmu.  Frances McDormand tako je kući  ponijela svoj četvrti Oscar, a redateljica Chloe Zhao itekako se upisala u povijest postavši tek druga žena koja je dobila Oscara za režiju.

Oscara u kategoriji najboljeg glumca kući odnio je 83-godišnji Anthony Hopkins za glavnu mušku ulogu u filmu ‘Otac’, u kojemu glumi Anthonyja, čovjeka koji se bori s demencijom i kojemu u posjet dolazi kći Anne, koju glumi Olivia Colman.

U nastavku vam donosimo detaljan popis  dobitnika proglašenih na najprestižnijoj 93. po redu dodjeli filmskih nagrada.

Najbolji film

“The Father” (Sony Pictures Classics)
“Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.)
“Mank” (Netflix)
“Minari” (A24)
“Nomadland” (Searchlight Pictures)
“Promising Young Woman” (Focus Features)
“Sound of Metal” (Amazon Studios)
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

Najbolji redatelj

Thomas Vinterberg (“Another Round”)
David Fincher (“Mank”)
Lee Isaac Chung (“Minari”)
Chloé Zhao (“Nomadland”)
Emerald Fennell (“Promising Young Woman”)

Najbolji glavni glumac

Riz Ahmed (“Sound of Metal”)
Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
Anthony Hopkins (“The Father”)
Gary Oldman (“Mank”)
Steven Yeun (“Minari”)

Najbolja glavna glumica

Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
Andra Day (“The United States v. Billie Holiday”)
Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)
Frances McDormand (“Nomadland”)
Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

Najbolji sporedni glumac

Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)
Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”)
Leslie Odom Jr. (“One Night in Miami”)
Paul Raci (“Sound of Metal”)
Lakeith Stanfield (“Judas and the Black Messiah”)

Najbolja sporedna glumica

Maria Bakalova (‘Borat Subsequent Moviefilm”)
Glenn Close (“Hillbilly Elegy”)
Olivia Colman (“The Father”)
Amanda Seyfried (“Mank”)
Yuh-jung Youn (“Minari”)

Najbolji animirani film

“Onward” (Pixar)
“Over the Moon” (Netflix)
“A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon” (Netflix)
“Soul” (Pixar)
“Wolfwalkers” (Apple TV Plus/GKIDS)

Najbolji prilagođeni scenarij

“Borat Subsequent Moviefilm” (Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman, Lee Kern)
“The Father” (Christopher Hampton i Florian Zeller)
“Nomadland” (Chloé Zhao)
“One Night in Miami” (Kemp Powers)
“The White Tiger” (Ramin Bahrani)

Najbolji originalni scenarij

“Judas and the Black Messiah” (Will Berson, Shaka King)
“Minari” (Lee Isaac Chung)
“Promising Young Woman” (Emerald Fennell)
“Sound of Metal” (Darius Marder i Abraham Marder)
“The Trial of the Chicago 7” (Aaron Sorkin)

Najbolja originalna pjesma

“Fight for You” (“Judas and the Black Messiah”)
“Hear My Voice” (“The Trial of the Chicago 7”)
“Húsavík” (“Eurovision Song Contest”)
“Io Si (Seen)” (“The Life Ahead”)
“Speak Now” (“One Night in Miami”)
“Da 5 Bloods” (“Da 5 Bloods”)
“Mank” (“Mank”)
“Minari” (“Minari”)
“News of the World” (“News of the World”)
“Soul”, (“Soul”)

Najbolja originalna glazba

“Da 5 Bloods,” Terence Blanchard
“Mank,” Trent Reznor, Atticus Ross
“Minari,” Emile Mosseri
“News of the World,” James Newton Howard
“Soul,” Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste

Najbolji zvuk

“Greyhound” (Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders i David Wyman)
“Mank” (Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance i Drew Kunin)
“News of the World” (Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller i John Pritchett)
“Soul” (Ren Klyce, Coya Elliott i David Parker)
“Sound of Metal” (Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés i Phillip Bladh)

Najbolja kostimografija

“Emma,” Alexandra Byrne
“Mank,” Trish Summerville
“Ma Rainey’s Black Bottom,” Ann Roth
“Mulan,” Bina Daigeler
“Pinocchio,” Massimo Cantini Parrini

Najbolji kratki animirani film

“Burrow” (Disney Plus/Pixar)
“Genius Loci” (Kazak Productions)
“If Anything Happens I Love You” (Netflix)
“Opera” (Beasts i Natives Alike)
“Yes-People” (CAOZ hf. Hólamói)

Najbolji igrani kratki film

“Feeling Through”
“The Letter Room”
“The Present”
“Two Distant Strangers”
“White Eye”

Najbolja fotografija

“Judas and the Black Messiah,” Sean Bobbitt
“Mank,” Erik Messerschmidt
“News of the World,” Dariusz Wolski
“Nomadland,” Joshua James Richards
“The Trial of the Chicago 7,” Phedon Papamichael

Najbolji dokumentarni film

“Collective” (Magnolia Pictures i Participant)
“Crip Camp” (Netflix)
“The Mole Agent” (Gravitas Ventures)
“My Octopus Teacher” (Netflix)
“Time” (Amazon Studios)

Najbolji kratki dokumentarni film

“Colette” (Time Travel Unlimited)
“A Concerto Is a Conversation” (Breakwater Studios)
“Do Not Split” (Field of Vision)
“Hunger Ward” (MTV Documentary Films)
“A Love Song for Latasha” (Netflix)

Najbolja montaža

“The Father,” Yorgos Lamprinos
“Nomadland,” Chloé Zhao
“Promising Young Woman,” Frédéric Thoraval
“Sound of Metal”, Mikkel E.G. Nielsen
“The Trial of the Chicago 7,” Alan Baumgarten

Najbolja maska

“Emma,” Marese Langan, Laura Allen, Claudia Stolze
“Hillbilly Elegy,” Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle
“Ma Rainey’s Black Bottom,” Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal, Jamika Wilson
“Mank,” Kimberley Spiteri, Gigi Williams, Colleen LaBaff
“Pinocchio,” Mark Coulier, Dalia Colli, Francesco Pegoretti

Najbolja produkcija

“The Father”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“News of the World”

Najbolji specijalni efekti

“Love and Monsters” (Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt i Brian Cox)
“The Midnight Sky” (Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon i David Watkins)
“Mulan” (Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury i Steve Ingram)
“The One and Only Ivan” (Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones i Santiago Colomo Martinez)
“Tenet” (Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley i Scott Fisher)

Najbolji strani film

“Another Round” (Danska)
“Better Days” (Hong Kong)
“Collective” (Rumunjska)
“The Man Who Sold His Skin” (Tunis)
“Quo Vadis, Aida?”(Bosna i Hercegovina)

Iako bosanskohercegovački film “Quo vadis, Aida?” nije nagrađen Oscarom na sinoćnjoj ceremoniji redateljici Jasmili Žbanić i ekipi koja je radila na filmu nisu izostale čestitke, pohvale i riječi podrške, kojima se i sami pridružujemo.

 

Related Posts