Serije nominirane za nagrade 27. Sarajevo Film Festivala

U želji unaprjeđenja kvalitete audio-vizualnih sadržaja, Sarajevo Film Festival je nadodao još jednu kategoriju nagrada: Srce Sarajeva za TV serije.

Nagradama Srca Sarajeva za TV serije Sarajevo Film Festival odaje priznanje i promovira najkvalitetnije regionalne televizijske serije i njihove autore, glumice i glumce.

Iz produkcije TV serija iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Kosova i Slovenije, koje su premijerno prikazane u periodu od 1. septembra 2019. do 31. maja 2021., selekcioni odbor Sarajevo Film Festivala ove je godine u konkurenciju za nagrade Srca Sarajeva za TV serije uvrstio 16 serija.

TV serije nominirane su za nagrade u šest kategorija: Najbolja dramska serija, Najbolja komedija, Najbolji redatelj/i serije, Najbolja glumica, Najbolji glumac i Zvijezda u usponu.

Za Srca Sarajeva u kategoriji Najbolje dramske serije nominirano je 7 serija:

“Grupa” (Srbija),
“Jezero” (Slovenija),
“Klan” (Srbija),
“Kosti” (Bosna i Hercegovina i Srbija),
“Novine”, 3. sezona (Hrvatska),
“Porodica” (Srbija),
“Tajkun” (Srbija).

Za najbolju komediju nominirane su četiri serije:

“Crno-bijeli svijet”, 4. sezona (Hrvatska),
“Dnevnik velikog Perice” (Hrvatska),
“Mama i tata se igraju rata” (Srbija),
“Zlatni Dani” (Srbija).

Za najboljeg redatelja/e serije nominirani su:

Uroš Tomić i Dragan Đurković – “Grupa” (Srbija),
Bojan Vuletić – “Porodica” (Srbija),
Matevž Luzar – “Jezero” (Slovenija),
Ivica Đikić, Nebojša Taraba, Miodrag Sila, Dalibor Matanić – “Novine”, 3. sezona (Hrvatska),
Slobodan Skerlić – “Klan” (Srbija),
Dragan Bjelogrlić – “Senke nad Balkanom”, 2. sezona (Srbija),
Albino Uršić – “Dnevnik velikog Perice” (Hrvatska).

Za najbolju glumicu nominirane su:

Jasna Đuričić (Srbija) – “Grupa”,
Jovana Stojiljković (Srbija) – “Južni vetar”,
Mirjana Karanović (Srbija) – “Porodica”,
Nada Šargin (Srbija) – “Kalup”,
Nika Rozman (Slovenija) – “Jezero”,
Olga Pakalović (Hrvatska) – “Novine”, 3. sezona,
Tihana Lazović (Hrvatska) – “Tajkun”,
Jelena Miholjević (Hrvatska) – “Crno-bijeli svijet”, 4. sezona.

U kategoriji Najboljeg glumca nominirani su:

Boris Isaković (Srbija) – “Porodica”,
Dragan Bjelogrlić (Srbija) – “Tajkun”,
Feđa Štukan (Bosna i Hercegovina) – “Klan”,
Filip Đurić (Srbija) – “Grupa”,
Goran Bogdan (Bosna i Hercegovina / Hrvatska) – “Močvara”,
Jovo Maksić (Srbija) – “Kosti”,
Sebastian Cavazza (Slovenija) – “Jezero”,
Zdenko Jelčić (Hrvatska) – “Novine”, 3. sezona.

Za Zvijezdu u usponu pet je nominiranih:

Aleksandar Dimitrijević (Srbija) – “Klan”,
Ivana Zečević (Srbija) – “Grupa”,
Jana Bjelica (Crna Gora) – “Porodica”,
Kaja Šišmanović (Hrvatska) – “Crno-bijeli svijet”, 4. sezona,
Petar Petkovski (Sjeverna Makedonija) – “Porodica Markovski”, 2. sezona.

(Izvor: PR)